Prime Big Deal Days Oct 6–7. SHOP THE DEALS ▸

EltaMD UV Clear vs Supergoop! Unseen Sunscreen

The difference is the filter. EltaMD UV Clear is built on zinc oxide, with one chemical filter, octinoxate, and niacinamide, in a sheer fragrance-free lotion sold for acne-prone and rosacea-prone skin. Supergoop Unseen is all chemical filters, avobenzone, homosalate, octisalate and octocrylene, in a clear gel that leaves no white cast and sits under makeup like a primer.

Supergoop! Unseen Sunscreen SPF 50 costs 15% less per ounce: $22.48 / fl oz against $26.58 / oz.

EltaMD

UV Clear Broad-Spectrum SPF 46

$45

What it is
Face sunscreen
Size
48 g, $26.58 / oz
On Amazon
Sold by Amazon.com
Amazon best sellers
#1 in Facial Sunscreens

Buy on Amazon

Supergoop!

Unseen Sunscreen SPF 50

$38

What it is
Face sunscreen
Size
50 ml, $22.48 / fl oz
On Amazon
Sold by Amazon.com
Amazon best sellers
#12 in Facial Sunscreens

Buy on Amazon

Which one

EltaMD UV Clear if your skin is acne-prone or red and you want zinc oxide with niacinamide.

Supergoop! Unseen Sunscreen if you want a clear gel with no white cast that doubles as a primer.

Or a dupe for either

  1. CeraVe AM Facial Moisturizing Lotion SPF 30

    for EltaMD UV Clear Broad-Spectrum SPF 46

    $14.97 $19.99vs $45−82% per oz

    $4.97 / fl oz against $26.58 / oz. Both list Zinc oxide and Niacinamide and Hyaluronic acid.

    #5 in Facial Sunscreens on Amazon

    Zinc oxide and octinoxate, the two filters UV Clear is built on, protect in both, and both put niacinamide near the top of the list, with hyaluronic acid in each.

    What it does worse: CeraVe adds homosalate and octocrylene and stops at SPF 30 against 46, and it is made for normal to dry skin where UV Clear is made for acne-prone and rosacea-prone skin.

    Buy the dupeFull comparison

  2. e.l.f. SKIN Suntouchable! Invisible SPF 35

    for Supergoop! Unseen Sunscreen SPF 50

    $15vs $38−61% per oz

    $8.87 / fl oz against $22.48 / fl oz. Both list 3% avobenzone and 5% octisalate.

    #60 in Facial Sunscreens on Amazon

    The same four filters, avobenzone, homosalate, octisalate and octocrylene, in the same kind of clear, silicone-slippy gel that sets like a primer and leaves no white cast.

    What it does worse: It stops at SPF 35 against Unseen's 50, with more octocrylene (8% against 4%) and a little less homosalate.

    Buy the dupeFull comparison

Questions

What is the difference between EltaMD UV Clear and Supergoop! Unseen Sunscreen?

The difference is the filter. EltaMD UV Clear is built on zinc oxide, with one chemical filter, octinoxate, and niacinamide, in a sheer fragrance-free lotion sold for acne-prone and rosacea-prone skin. Supergoop Unseen is all chemical filters, avobenzone, homosalate, octisalate and octocrylene, in a clear gel that leaves no white cast and sits under makeup like a primer.

Which is cheaper, EltaMD UV Clear or Supergoop! Unseen Sunscreen?

Supergoop! Unseen Sunscreen SPF 50 costs 15% less per ounce: $22.48 / fl oz against $26.58 / oz.

Is there a dupe for EltaMD UV Clear?

CeraVe AM Facial Moisturizing Lotion SPF 30, about $14.97, 82% less. Zinc oxide and octinoxate, the two filters UV Clear is built on, protect in both, and both put niacinamide near the top of the list, with hyaluronic acid in each. CeraVe adds homosalate and octocrylene and stops at SPF 30 against 46, and it is made for normal to dry skin where UV Clear is made for acne-prone and rosacea-prone skin. About a third of the price for nearly twice the lotion, 89 ml against 48 g.

Is there a dupe for Supergoop! Unseen Sunscreen?

e.l.f. SKIN Suntouchable! Invisible SPF 35, about $15, 61% less. The same four filters, avobenzone, homosalate, octisalate and octocrylene, in the same kind of clear, silicone-slippy gel that sets like a primer and leaves no white cast. It stops at SPF 35 against Unseen's 50, with more octocrylene (8% against 4%) and a little less homosalate. $15 for 50ml against $38 for 50ml.

Amazon prices as of Oct 1, 2026, 12:33 PM ET, subject to change: the price on Amazon at checkout is the one that applies.